haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

Başarının sırrı çok çalışmak değil, akıllı çalışmak

 

          Çok çalışmak her zaman başarı getirmez. Uzun süre verimsiz çalışmaktansa, daha az sürede etkin ve verimli çalışmak... Başarının bir kısmı şansa bağlı elbette  gerisi ise etkin ve verimli çalışmaya. Meşgul olmak ve üretken olmak arasında dikkate değer bir ayrım vardır. Meşgul olmak ille de üretken olduğunuz anlamına gelmez. Üretken olmak, zaman yönetiminden çok, enerjinizi yönetmekle ilgilidir. Mümkün olan en az enerjiyi harcayarak en fazla faydayı nasıl elde edeceğimizi öğrenmemiz gerekir. Bunun için, yeni bir şey yapmaya da gerek yok. Yaptığımız bazı şeyleri bırakmak bunun için yeterli. İşte daha üretken olabilmek için bırakılması gerekenler... 

1.Haftada 40 saat çalışmanın nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Amerikan fabrikatör ve Ford Motor Company’nin kurucusu Henry Ford, 1926’da ilginç sonuçlara ulaştığı deneyler gerçekleştirdi: günlük çalışma saatlerinizi 10’dan 8’e ve çalışma haftasını 6 günden 5 güne indirdiğinizde üretkenliğiniz artıyor. Yüksek düzeyde üretkenliğe ulaşabilmek için, kendimizi gereğinden fazla çalıştırmamamız ve yeterince uyumamız önemli.

2.Çok sık “evet” demeyin. Pareto ilkesine göre, harcanan emeğin %20’si elde edilen sonuçların %80’ini üretir, ancak elde edilen sonucun %20’si emeğin %80’ini tüketir. Daha sıkı çalışmak yerine, öncelikle sonuçların %80’ini üreten emek üzerinde odaklanarak gerisinden vazgeçmeliyiz. En önemli işler üzerinde odaklanmak için daha fazla zamanımız olacak. Az sonuç getiren veya neredeyse hiçbir sonuç getirmeyen işlere “evet” demeyi bırakmalıyız. Çoğumuz söylememiz gerekenden daha sık evet diyoruz çünkü bu hayır demekten çok daha kolay. Kimse kötü insan olmak istemez.

3.Her şeyi kendiniz yapmayı bırakın. İhtiyaç duyduğumuzda yardım isteyebileceğimizin farkında olmamız bizim için önemli. Sizden daha iyi bir iş çıkarabilecek birine görevlerinizin bazılarını devretmeniz daha iyidir. Bu, en önemli işleriniz üzerinde odaklanmak için size daha çok zaman verecektir. Arkadaşlarınızın sadece yakınlarınızda olması bile sizi daha üretken yapar.

4.Mükemmeliyetçi olmayı bırakın. Mükemmeliyetçilik ve üretkenlik üzerine yapılan bir çalışma; mükemmeliyetçiliğin, üretkenliği araştırmaya giden yolda öğretim üyelerine engel olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Mükemmeliyetçi olmakla ilişkilendirilen bazı sorunlar şunlar:

– Bir iş üzerinde gerektiğinden fazla zaman harcarlar.

– Sürekli erteleyip mükemmel anı beklerler.

– Küçük şeyler üzerinde çok fazla odaklanırken, büyük resmi kaçırırlar.

5.Çalışmaya ara verin. Derinlemesine düşünmek için zaman ayırmamız önemli. Çözümleri genellikle, aramadığımız zamanlarda buluruz.

 

Saygılarımla

 

Okunma :2732
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri