haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

 

Atatürk ve Savaş

 

Yıl 1911, İtalyanlar savunmasız buldukları Batı Trablus ve Bingazi”ye saldırır. İstanbul”daki yurtsever subaylar imdada yetişmek ister, Akdeniz İtalyan gölü gibi, denizden ulaşmak imkansız, sahte gazeteci kimliği çıkarır, yolda hastalanıp 18 gün yatar. Akıl almaz çetinliklerden sonra ulaşır. Savaşa katılır, gözünden yaralanır, tedavi görür, binbaşı olur. Yokluklar içinde savaş yönetmeği de, az kuvvetle çok iş yapmayı da burada yaşayarak öğrenir.

 

Balkan Savaşı patlayınca, İttihat ve Terakkinin macera delisi liderleri Uşi Anlaşması ile Trablusgarb ve Bingazi”yi yani Libya”yı İtalyanlar”a bırakırlar, 5 Ekim 1912.

Ordan dönen Mustafa Kemal Bolayır Komutanı olarak Balkan Savaşında önemli görevler alır ve başarır.

 

Ama ordunun siyaset dışı kalmasında ısrarcı olduğu için İttihat ve Terakki nin liderleri de koca koca kelli felli yağcı paşaları da O”na hep üvey bakmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Çünkü macera ruhu ile devlet yönetmenin yıkım getireceğini söylemekten asla vazgeçmemiştir. Tek suçu bu…

 

Almanların kafakolundaki bizim maceracılar, rahat durmaz Alman gemilerine Osmanlı bayrağı takıp Rusya”nın Karadeniz kıyılarını bombalatırlar. Saldırı için bahane arayan İngiliz ve Fransızlar Ruslara yardım adı altında İstanbul” u alıp Hasta adamı halletmek için Çanakkale” den girmeğe çalışırlar.

 

Yeri göğü kurşun ve bomba parçalarının kapladığı Çanakkale Savaşı başlar, Kurmay başkanı İstanbul” daki eşine mektup yazar, Eskişehir”e gidin, diye. Yani Kurbay Başkanı dahil tüm komutan ve askerlerin yenilme duygusunu, üstün askeri dahası ile zafere çevirir, İngilizler kıçlarını tuta tuta kaçarlar, kahramanlık hikayelerimizi bizden önce onlar anlatırlar gittikleri yerlerde, 1915.

 

1916, Diyarbakır, Muş, Bitlis Kolordu Komutanlığına atanır. Sarıkamış”ta maceracıların dondurduğu on binlerce Mehmet”in kardan heykellerine bakarak gelmiş işgal etmişti Ruslar nerdeyse Doğu” nun tamamını. Bir kısmı taarruz hareketleri ile temizlenir: 8 Ağustos 1916 Bitlis, 14 Mayıs 1917 Muş. Ve Osmanlı Yıldırım Ordularını Alman Liman Von Sanders yönetir, Suriye, Filistin Savaşları olmaktadır. Ona da katılır ama yapacak bir şey kalmamıştır.

 

Ve en Kutsal Savaş başlar, hem de devletin olmadığı, halkın bittiği bir ortamda. Yurdu düşmandan temizlemek için ordu kurup savaşa hazırlamaya çalışırken, bazen Padişah ve Ulemasının fetvalarına aldanıp isyan edenler, bazen İngiliz altınlarının aşkı ile şahlanan her türden insanlar ile ciddi zaman ve güç kaybeder. Ve Sakarya Meydan Muharebesi ile durun der, Büyük Taarruz ile gelenleri geldiklerine bin pişman edip gönderir.

 

Yani çok değerli yıllarını maceracıların başımıza açtığı savaşlarda geçiren, ardından onların işgal ettirdiği vatanı kurtarmak için gene savaşmak zorunda kalan adam diyor ki; Savaş sadece yurt savunması için yapılır, kalanı cinayettir. Yani, Yurtta barış dünyada barış, diyerek bizlere olası cinayetlerden uzak durmayı öğütlemiştir.

 

Osmanlı”yı maceraları ile bitiren İttihat ve Terakkinin üç lideri de ( Enver, Talat ve Cemal paşalar) ister padişah tarafından yurt dışına sürgün edilmiş değin, ister kaçtılar değin, acı olaylar ile yaşamları noktalanmıştır.

 

Günümüzde onun savaşa bakışına yani Yurtta barış dünyada barış" sözünü çok çok derinlemesine düşünmek zorundayız. Hele kalkınma savaşları verirken. Şükrü Işık

Okunma :2177
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri