haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Tekirdağ için düşünüyor, Tekirdağ için çalışıyoruz”

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın meslek komiteleri ve meclisinin katkıları ile hazırlanan ‘Tekirdağ için düşünüyor, Tekirdağ için çalışıyoruz’ konulu basın toplantısı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlendi. Gerçekleşen basın toplantısına Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Hakan Şık, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile basın mensupları katıldı.

Meclis Başkanı Hakan Şık yaptığı açılış konuşmasında; “Tekirdağ TSO’nun görev sınırları içerisinde bulunan Süleymanpaşa, Şarköy ve Muratlı ilçelerimizi içeren, Tekirdağ TSO Meclisi ve Meslek Komiteleri olarak yapmış olduğumuz geniş katılımlı toplantılar neticesinde şehrimizin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sunacak bir rapor oluşturduk, bugün bu raporu sizlerle paylaşmak için bir aradayız. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek yerel seçimlerin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. ”dedi.

Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay yapmış olduğu açıklamada;

“Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak tarihi birikimimiz, meslek komitelerimizin, meclisimizin katkıları ile ortaya çıkardığımız bu çalışma ile Odamızın görev sınırları içerisinde yer alan Süleymanpaşa, Şarköy ve Muratlı ilçelerimizin vizyonunu; Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye, İlçe Belediye Başkan ve Meclis Üyesi adaylarıyla paylaşmayı, ortak akıl oluşumuna katkıda bulunmayı ve gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeyi amaçladık.

Tekirdağ Ekonomisinin, bilimsel ve teknolojik sıçrama ile Endüstri 4.0 çağına uygun gelecek vizyonunu siyaset üstü vizyon ve ortak akıl ile gerçekleştireceği, yaptığımız çalışmalarla ortaya konmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle geçmiş yıllara ait bilgi birikiminin harmanlanmasıyla oluşturmaya çalıştığımız konular; Tekirdağ’ımıza ve yerel yönetici adaylarımız için faydalı olmasını diliyorum.

 Ana başlıklarımızın öne çıktığı aşikârdır. Bu düşüncelerle:

 

  • Her vatandaşa, kararlara aktif katılma hakkı veren akıllı kent yönetimi
  • Gelecek nesiller için ekonomik, sosyal, çevresel ve güçlü sürdürülebilirlik
  • Yeni teknolojilere yatırım ve dijital dönüşümlü yüksek katma değer üretimi
  • Öğrenen, öğreten ve işbirliği yapan Tekirdağ Arzuluyoruz…

 

 

Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 100. Yılı olan 2023 ortak hedeflerinde Tekirdağ; bilimsel ve teknolojik ilerleme ile “Orta Gelir” tuzağından çıkarak “Endüstri 4.0” çağına uygun, akıllı toplum, akıllı kent, akıllı yönetişim sistemlerini uygulayan, Öğrenen kurumlar, öğrenen kentler ve öğrenen toplum modeline geçerek sıçrama yakalayan, parlayan kentler arasında yerini alacak ve Türkiye’nin, Dünya’nın ileri ekonomilerinden biri olmasına katkıda bulunacaktır. Bu da ancak ortak aklın ve vizyonun varlığına bağlıdır. Yani şehrin menfaatine işbirliği.

31 Mart Yerel Seçimlerinin ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

SÜLEYMANPAŞA İÇİN ÖNGÖRDÜKLERİMİZ

 

(Tüm Dünya’da lojistik merkezler, ekonominin gelişiminde ve bölge kalkınmasında büyük rol oynamaktadır. Ulaştırma alt yapıları (karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu) ile entegre olan bu merkezler, tarım ve üretim merkezleri, limanlar ve kentlerle uyum içerisinde faaliyetlerini sürdürürler. Bu merkezlerin temel fonksiyonu, sürdürülebilir bölgesel büyümeye pozitif katkı sağlamalarıdır. Bu merkezler bazı ihtiyaçlardan meydana gelmektedir. “Ekonominin doğal akışı içerisinde, yeni üretim biçimleri yani teknolojiler; istihdam maliyetlerinin düşürülmesi ve kent ekonomisine domino etkisi yapacak daha birçok faktör”

İşte Süleymanpaşa, böyle bir bölge! Türkiye’nin parlayan yıldızı.  Endüstri 4.0, Lojistik 4.0 merkezi inşası hedefleri arasına koymalıdır.)

 

(Arazi fiyatlarının çok yüksek olduğu ilçemizde; planlanmış alanların efektif kullanılması hem üretim hem de yatırım ve istihdam konularında ilçemize önemli fayda sağlayacaktır. Yerel üreticilerimizin rekabet gücü artacak, firmalarımız büyüme göstereceklerdir.)

(Bu konuda TTSO’nun yaptığı çalışmalar var. Planlama konusunda yerel yönetimlerden ivedi destek istiyoruz.)

(Üreticiden, hizmet sektörüne, sosyal yaşama katkı koyacak; ticari hayata domino etkisi yaratacak ilçemizi ve işletmelerimizin cirosal hacmini artıracaktır.)

(Bu proje; üniversite-kent merkezi arasındaki kopukluğun giderilmesi, günübirlik ve hafta sonu turizminin gelişmesine, ticari ve sosyal hayata fayda sağlayacaktır.)

(Bulunduğu arazinin içinde nitelikli sanat galerilerinin, sosyal donatı alanlarının, müzelerin tesis edilebileceği bir “Kent Park” haline dönüştürülmesi,)

 

(İlimizde faal 12 Organize Sanayi Bölgesi,1 Avrupa Birliği Serbest Bölgesi var. Bu proje ile firmalarımızın ürettikleri malın ihracatı ve hammadde temininin karşılanması ile ilgili rekabet gücü kazandırılması ve endüstriyel yük hareketinin çevreci ve modern koşullara kavuşturulması.)

 ( Eski Meslek Yüksekokulu Binasının 4 yıllık bir fakülte binası olarak hizmet vermesi),

(Ticaret Planı ve Kent Bilgi sistemi temelinde işyeri planlaması yapılmalı. İşyerleri; yer, mesafe, nüfusa göre sayı ve nitelik olarak planlanmalı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin, hizmet ve mal satın alımlarının yerel firmalarımızdan karşılanması konusunda önem gösterilmesi. Belediyeler, zorunlu olmadıkça BİT yaratmamalı, özel sektörle rekabet içerisine girmemeli.)

 

ŞARKÖY İLÇEMİZ İÇİN ÖNGÖRDÜKLERİMİZ

 

(İlçenin en önemli gelir kaynağı olan zeytin ve üzümdür)

(Üreticilerimiz, ürünlerini daha kıymetli satabilecek, avantaj elde edecekler; ilçe ekonomisine katkı sağlayacaktır.)

 

 

 

MURATLI İLÇEMİZ İÇİN ÖNGÖRDÜKLERİMİZ

 

Okunma :357
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri